علمی

پیاده سازی کنترل کننده PID به منظور کنترل دما

پیاده سازی کنترل کننده PID به منظور کنترل دما با استفاده از قابلیت های موجود در PLC Co-Trust

هنگامی که صحبت از کنترل یک فرایند به میان میاید، ناخودآگاه ذهن به سوی 3 گزینه معطوف می شود:

  • یک:کنترل On/Off
  • دو:کنترل دینامیکی پیوسته
  • سه:کنترل مکانیکی

گزینه اول یا On/Off که به روش ترموستاتی نیز خوانده می شود، ساده ترین نوع کنترل است. به عنوان مثال یک فن و یا یک هیتر را می توان طبق اندازه گیری انجام شده توسط یک سنسور دما، روشن و یا خاموش کرد. و در نتیجه دمای یک محیط را تنظیم نمود. مهمترین مزیت این روش ساده بودن ساختار آن می باشد و بزرگترین عیب آن بالا بودن تلفات مکانیکی تجهیزاتی که مدام قطع و وصل می شوند، می باشد. به زبان دیگر در این روش در موارد ناخواسته ی بسیاری، فرمان قطع یا وصل به تجیزاتی همچون هیتر و یا فن ارسال می شود که در نهایت منجر به کاهش طول عمر مفید این قبیل تجهیزات می شود.

هدف در این پروسه، رساندن خروجی به سیگنال مرجع می باشد. و از این منظر است که انواع روشهای کنترلی سعی دارند این وظیفه را به بهترین نحو ممکن انجام دهند. به عنوان مثالی از انواع روش های کنترلی می توان به کنترلرهای PID که سالهاست در صنایع بزرگ همچون پتروشیمی و یا کنترلر های فازی که اخیراً در برخی صنایع پیشرفته بکار گرفته می شوند، اشاره کرد.

 

فایل PDF راهنمای انجام پروژه

برای مشاهده این فایل می بایست به حساب کاربری خود وارد شوید. در صورتی که هنوز عضو سایت نشده اید، می توانید درخواست عضویت خود را برای ما ارسال نمایید.

این محتوا قفل و محدود شده است لطفا عضو شوید

keyboard_arrow_up